Turnaje

posledné turnaje
Šachová olympiáda v Tromso II.
2014-08-16 | turnaje

Vo štvrtok 14. 8. 2014 sa nórskom Tromso skončila 41. šachová olympiáda. Mužský turnaj vyhralo družstvo Číny pred druhým Maďarskom a treťou Indiou. V súťaži ženských družstiev zvíťazilo Rusko pred Čínou a Ukrajinou. Slováci obsadili v konkurencii 172 tímov konečné 37. miesto, Slovenky skončili na 17. mieste zo 134 zúčastnených družstiev.

V družstve žien hrala aj členka MŠK KdV Kežmarok, veľmajsterka Zuzana Štočková, ktorá je momentálne slovenskou ženskou jednotkou na elo-listine FIDE. Na 2. šachovnici získala 6,5 boda z 10 partií, za 6 výhier, 1 remízu a 3 prehry. Svoje vystúpenie zhodnotila slovami: "Myslím, že som hrala zaujímavé partie, bojovné, aj keď niekedy s nepriaznivým výsledkom. Na mojej hre sa čiastočne prejavila menšia herná prax a nedostatočný objem dlhodobého šachového tréningu. S tým bola spojená moja nerozhodnosť a časové tiesne, v ktorých som pokazila 2 partie... Našťastie som zažehnala krízu, ktorú som mala v strede turnaja (pozn.: Zuzka prehrala 2 partie po sebe - v 6. a 7. kole), a posledné 4 partie som zahrala veľmi slušne - 3 výhry a 1 remíza."

Družstvo žien bolo nasadené ako č. 18 a skončilo na 17. mieste. Na otázku, či panovala spokojnosť s umiestnením, Zuzka povedala: "Ja osobne hodnotím delenie 10.-18. miesta ako mierny úspech. Vyhrali sme 7 zápasov, jeden sme remizovali a 3 prehrali... Pred turnajom sme si priali skončiť do 20. miesta. Ak by sa nám podarila prvá desiatka, bol by to nádherný úspech! Na boj o prvú desiatku by sme potrebovali, aby dve hráčky zo základu zahrali fantasticky a ďalšie dve uhrali aspoň mierne plusový výsledok. Bohužiaľ sa na 1. šachovnici nedarilo Eve Repkovej (4,5 bodu z 11 partií), prejavila sa u nej malá turnajová prax. Ja a Júlia Kočetková (7,5 bodu z 11) sme hrali zhruba na svoje elo, ale nevyhli sme sa výkyvom. Najlepšie zahrali Veroniky, ktoré sa striedali na 4. šachovnici - obe boli v pluse. Veronika Maslíková získala 5 bodov zo 7 partií a Veronika Gažíková 4 body z 5 partií."

Pre Zuzku to bola už deviata šachová olympiáda, tak sme chceli vedieť, ako ju hodnotí v porovnaní s predošlými. "Na túto Olympiádu som sa veľmi tešila. Výnimočne sa konala v lete, takže som nemala problém s uvolnením z práce (pozn.: Zuzka pracuje ako učiteľka na strednej škole.), mohla som si pred súťažou odpočinúť a šachovo sa pripraviť. Olympiáda je vždy veľký sviatok - na jednom mieste sa zíde takmer celá svetová špička a tiež množstvo šachových nadšencov.
Ak by som mala urobiť svoj osobný rebríček, tak Tromso by bolo na 3. mieste. Najvyššie hodnotím Calviu 2004, kde sme skončili na fantastickom 7. mieste. Striebornú medailu by som dala Bledu 2002, kde bola nádherná olympiáda - hrali sme tam so silnými súpermi, bojovali až do posledného kola o umiestnenie v prvej desiatke a ja som svojim výsledkom uhrala mužský titul IM. Tromso je tretie - hrali sme zaujímavé zápasy, v tíme bola celý čas pohodová atmosféra, ľudsky veľmi milé spoluhráčky a samozrejme výborný kapitán, veľmajster Igor Štohl."

Ďakujeme Zuzke a aj ostatným hráčkam za vzornú reprezentáciu Slovenska!

Tabuľky a výsledky z Olympiády v Tromso nájdete na chess-result.com.