História

1965-1975 | 1976-1985 | 1986-1995 | 1996-2005 | 2006-2011

Obdobie 2006 až 2011

V roku 2006 posilnila družstvo dospelých reprezentantka SR Eva Repková so svojim manželom E. Petersonom, zo Starej Ľubovne a L. Seelinger, ktorý sa vrátil z emigrácie v Nemecku. Družstvo malo najvyššie ciele, ktoré sa podarilo v sezóne 2006/2007 splniť postupom do Extraligy SR. Ako extraligový nováčik nemalo družstvo vysoké ambície - chcelo súťaž pre Kežmarok udržať, preto posilnilo základnú zostavu o veľmajstrov M. Maníka z Prešova a T. Likavského zo Zvolena.

Zlepšila sa ekonomická situácia. Družstvo sa stalo členom MŠK Kežmarok, čím sa klubu dostala väčšia finančná podpora zo strany mesta, ale i sponzorov. Ambície udržať extraligu viedli vtedajších organizátorov L. Gurčíka a Ing. F. Troppa k posilneniu družstva veľmajstrami P. Veličkom, R. Kalodom a M. Mrvom a mladými talentami zo širšieho okolia Š. Mazúrom a J. Druskom. Malo to aj svoju negatívnu stránku, pretože zo základnej zostavy rapídne ubudli domáci hráči - zostali v nej iba bratia Hagarovci. Ostatní domáci hráči sa ocitli na miestach náhradníkov... Kežmarské šachové srdce aj srdce dlhoročného kežmarského šachového organizátora E. Hagaru st. posmutnelo. E. Hagara sa v tom čase nemohol z rodinných a pracovných dôvodov venovať naplno šachovej činnosti a jeho práca s mládežou od roku 2010 stagnovala.

V sezóne 2009/2010 sa vďaka kvalitnému výkonu, ale aj s potrebným kúskom šťastia, podarilo družstvu obsadiť tretie miesto a vybojovať bronzové medaile v Extralige SR. O tento historický úspech v súťažiach družstiev sa pod vedením organizačných pracovníkov Ing. F. Troppa a L. Gurčíka pričinili títo hráči: M. Maník. E. Repková, R. Kalod, P. Velička, Š. Mazúr, E. Hagara ml., J. Michenka, E. Peterson, M. Bednár, M. Hagara, L. Seelinger a F. Tropp.

V následných dvoch sezónach nastal určitý výkonnostný pokles a v sezóne 2011/2012 po päťročnom pôsobení družstvo extraligu opustilo.

Mládežnícky šach v rokoch 2006-2008 ťažil z generácie uvedenej v predchádzajúcom časovom období, ku ktorej pribudli Lukáš a Oliver Troppovci. Najmä Oliver sa javil ako ďalší z talentov kežmarského šachu. V mladších vekových kategóriách dosahoval (najmä v rapid šachu) výrazné úspechy na úrovni kraja a Slovenska. Pri šachovom raste vtedajšej mladej generácie pomáhali Eduardovi Hagarovi aj jeho dcéra Zuzana a reprezentační tréneri mládeže Ladislav Kotán a Martin Krajňák. Časová vyťaženosť E. Hagaru viedla k tomu, že mládežnícka šachová činnosť sa rozvíjala len v rámci krúžku na Gymnáziu P. O. Hviezdoslava, ktorí navštevovali predovšetkým žiaci školy. Úspešne pokračovala aj šachová družba medzi Kežmarkom a Nowym Targom. Vďaka za to patrí Eduardovi Hagarovi a z poľskej strany Marekovi Gotkiewiczovi.

Mladí hráči M. Hagara, A. Pitoňáková, V. Škára, L. Tropp, O. Tropp a T. Andráš v rámci školských šachových súťaží SAŠ pravidelne vyhrávali krajské majstrovstvá jednotlivcov a v celoštátnych finálových kolách obsadzovali medailové alebo popredné umiestnenia. Bratia Troppovci od roku 2010 hosťovali v mládežníckych kolektívoch Liptovskej šachovej školy. V liptovských farbách získali niekoľko slovenských titulov v súťažiach žiackych a dorasteneckých družstiev.

Zuzana Hagarová-Štočková hosťovala spoločne so svojim manželom od roku 2001 za extraligové družstvo Hydina Košice (neskôr UPJŠ Košice), s ktorým sa v roku 2003 stali víťazmi Extraligy SR. Veľmi pekný úspech dosiahla na medzinárodných M-SR vo Zvolene v roku 2008, kde obsadila v silnej konkurencii tretie miesto a získala striebornú medailu v kategórii mužov. V roku 2008 svojimi výsledkami dosiahla medzinárodný šachový rating 2430. Od roku 2003 patrila do TOP 100 najlepších hráčok sveta. V roku 2011 prestúpila do družstva UPJŠ Košice, s ktorým získala v sezóne 2011/2012 slovenské extraligové prvenstvo. Na jej konto pribudli účasti na Olympiádach 2006, 2008, čím sa stala osemnásobnou olympioničkou v reprezentácii SR. V ére samostatného Slovenska vynechala len poslednú Olympiádu 2010 z dôvodov pracovného vyťaženia.

Eduard Hagara ml. celý čas hrával za družstvo KDV Kežmarok, kde patril k najlepším hráčom oddielu. V posledných sezónach bol jediným domácim šachistom, ktorý sa dostal do základnej osmičky družstva. Hrával aj 1. ligu v Rakúsku, Extraligu v ČR, ako hosťujúci hráč na Slovensku tiež západnú skupinu 1. ligy za Slovan Bratislava B a za TJ Slávia Nitra. Jeho výkony v týchto súťažiach znamenali splnenie poslednej normy pre zisk titulu Medzinárodný majster, ktorý mu bol udelený v roku 2010.

Eva Repková, veľmajsterka a reprezentantka SR, je členkou KDV Kežmarok od roku 2006. Svojimi výkonmi pomohla družstvu k postupu do Extraligy SR a v ďalších sezónach k umiestneniam v extralige. Individuálnymi výsledkami si vylepšila medzinárodný rating na 2447, ktorý ju radil do TOP 100 v ženskom rebríčku a na 1. miesto medzi slovenskými ženami. V roku 2010 zopakovala úspech Zuzany, keď obsadila 2. miesto medzi mužmi na medzinárodných M-SR v Banskej Štiavnici. V rokoch 2006, 2008 a 2010 sa zúčastnila Šachových olympiád za reprezentáciu SR a tým rozšírila počet svojich účastí na šesť.

ETICKÝ KODEX
šachistu MŠK KdV

  • váž si svoj klub a reprezentuj ho na spoločenskej a športovej úrovni podľa svojich možností a schopností
  • váž si súperov a správaj sa k ním s patričnou úctou
  • pristupuj k hre podľa pravidiel FIDE a súťažných poriadkov jednotlivcov a družstiev
  • usiluj o čo najlepší výsledok len hrou na šachovnici
  • na zápasy sa dostav včas a patrične pripravený
  • v súťažiach družstiev nenastupuj proti vlastnému klubu

Diagram


Čierny na ťahu vyhrá

Hracia miestnosť

Dom stretávania KdV
Priekopa 2, Kežmarok